Kas būtu jāzin pirms rīsu pirkšanas un pagatavošanas?
Ieteicams izvēlēties tvaicētos rīsus un pēc iespējas mazāk slīpētus. Der ņemt vērā , ka nav ieteicams aizrauties ar pārmērīgi biežu rīsu biezputras ēšanu. ASV zinātnieki BMJ Journals publicējuši rakstu” White rice consumption and risk of type 2 diabetes: meta-analysis and systematic review” (Balto rīsu lietošana uzturā un 2.tipa diabēta rašanās risks: metaanalīze un sistemātisks apskats) rezultātus. Eksperimentā piedalījās 352 384 dalībnieki vecumā no 4 līdz 22 gadiem, un regulāri ēdot rīsu biezputru palielinās 2.tipa diabēta risks. Pie kam bieži lietojot rīsu biezputru, kura gatavota augstās temperatūrās, var veidoties neorganiskais arsēns , bet gatavojot biezputru temperatūrā virs 120 grādiem, var veidoties toksiskie polihlorīddioksīdi, kuri no organisma izvadās daudzu gadu laikā.
Kādu kļūdu visbiežāk pieļaujam pagatavojot rūpnieciski ražotus gaļas produktus?
Nekad necept uz vienas pannas kopā gaļas produktus, kuru sastāvā ir pārtikas piedeva E250 ( nitrītsāls) un olas. Abu produktu cepšanas rezultātā norisinās ķīmiska reakcija, kuras galaprodukts ir kancerogēna, audzējus izraisoša viela – nitrozamīns.
Makaroni
Iesakām uzturā lietot cieto šķirņu graudu makaronus, kuri ir grūtāk sagremojami, jo tie sastāv no sīkām cietes granulām, kuras ir saistītas ar ciešām saitēm, un līdz ar to jāpatērē lielāka enerģija to sašķelšanai, tādēļ tie nav tik uzbarojoši. Mīksto šķirņu graudu izstrādājumu ogļhidrātus kuņģis ātri sašķeļ un rodas kaloriju pārpalikums, kurš nosēžas tauku veidā. Cieto šķirņu izstrādājumu raksturojošs ir olbaltumvielu daudzums- 12 līdz 15 g uz 100g, bez citu olbaltumvielu saturu paaugstinošu piedevu pievienošanas, ja olbaltumvielu saturs ir 8 līdz 12g, tad tie ir mīksto šķirņu graudu makaroni.
Ko vajadzētu zināt par kanēli?
Augstākas kvalitātes kanēlis ir standziņās. Malts kanēlis, kas uzglabāts vaļējos iepakojumos ir zaudējis savu vērtību, jo ir oksidējies. Kanēli ieteicams lietot brokastīs- veicina atmošanos un tonusa paaugstināšanu. Kanēlis ir viena no enerģētiski sildošajām garšvielām, kuru jo īpaši ieteicams lietot ziemas aukstajos mēnešos, lai sasildītu sevi gan fiziski, gan enerģētiski. Kanēļa ēteriskajām eļļām piemīt antibakteriāla iedarbība uz organismu. Kanēlis ir atzīts par labāko, cilvēkam zināmo, antibakteriālo substanci. Ir pierādīts, kā kanēļa lietošana uzturā samazina nelabvēlīgo baktēriju daudzumu un kavē to vairošanos.
Kādēļ labāk izvēlēties parastās auzu pārslas, nevis ātri vārāmās?
Graudu pārslas- satur fitīnskābi, kura no cilvēka organisma piesaista minerālvielas- kalciju,cinku un magniju. Piesaistot kaulos esošo kalciju un izvadot no organisma, veicina osteoporozes veidošanos. Kaitīgākas ir ātri vārāmās pārslas, jo to pagatavošanas laiks ir nepietiekošs, lai šī skābe sadalītos. Pēc 15 min. pārslu vārīšanas fitinskābe sadalās. Fitāti, kas ir kviešu šķiedrvielās, īpaši samazina dzelzs uzsūkšanos, un dzelzs trūkums eiropiešiem ir visbiežāk sastopamais kādas vielas deficīts organismā.
Kas jāņem vērā pērkot eļļu?
Iegādājieties eļļu tik lielu iepakojumu, ko variet izlietot ne ilgāk kā 30 – 50 dienu laikā, jo pēc pudeles atvēršanas sākās eļļas oksidācijas process, kura rezultātā produkts zaudē savu vērtību.
Uzmanību: Eļļa jāglabā tumšā stikla pudelē ,tumšā un vēsā vietā.
Vārītās desas
- Neiesakām iegādāties izstrādājumus mākslīgā apvalkā.
- Necept kopā ar olām nitrītsāli saturošus izstrādājumus, jo cepšanas procesā reaģējot produkta nātrija nitrītam ( E250) ar olu aminoskābēm rodas kancerogēnas (audzēju veidošanās veicinošas) vielas-nitrozamīni.
- Svarīgi ir lietot nevis gaļas izstrādājumus, bet gaļu. Jo gaļas izstrādājumos var būt līdz 5000 dažādu pievienoto E vielu. Hārvardas medicīnas skolas pētījumā “Augstas pakāpes pārstrādes produktu lietošana uzturā “ konstatēts, ka tas var palielināt audzēju veidošanās risku ( Eating highly processed foods may raise cancer risk”). Tika novērots, ka uz katriem 10% augstas pārstrādes pakāpes produktu lietošanas pieaugumu, par 12% palielinājās audzēju veidošanās risks kopumā, tai skaitā 11% gadījumu tieši krūts audzēju risks. Un saskaņā ar Pasaules veselības datiem vidēji 43% pasaules iedzīvotāju šos produktus lieto katru dienu.
- Sāls tiek žāvēts milzīgās krāsnīs, kur temperatūra sasniedz 650 grādus pēc Celsija, tādā veidā pilnīgi mainot sāls ķīmisko struktūru, kas savukārt negatīvi ietekmē cilvēka organismu. Standarta rafinētais sāls, ko lietojam uzturā, satur tikai 2-3 ķīmiskos elementus. Bez tam standarta sālim tiek pievienotas dažādas ķīmiskas vielas, kuras drīkst nenorādīt uz iepakojuma. Šīs ķīmiskās vielas ir dažādi mitruma absorbenti, kā, piemēram, alumīnija hidroksīds. Alumīnijs ir vieglmetāla sakausējums, kas nosēžas cilvēka smadzenēs un ir potenciāls Alcheimera slimības izraisītājs. Diemžēl arī lielākā daļa veikalā nopērkamā sāls ar nosaukumu “jūras sāls” ir karsēts un attīrīts, kā rezultātā tiek zaudēti daudzi nepieciešamie minerāli. Tas ir viens no iemesliem kāpēc standarta sāls tiek pielīdzināts “baltajai nāvei”, jo, nepietiekami izvadoties no organisma, tas nosēžas dažādos audos, arī asinsvados, sašaurinot, aizsārņojot tos, kā rezultātā palielinās asinsspiediens, rodas ateroskleroze, sirds pārslodze, pat infarkts un citas sirds un asinsvadu sistēmas problēmas. Latvijas dietologu noteiktā optimālā sāls dienas deva ir 4-5 grami. Ir aprēķināts, ka cilvēks, lietojot regulāri rūpnieciski ražotus produktus, dienā patērē 22 g sāls dienā vai 8 kg gadā.
Eksprestesti
- Produktam pievienotās cietes salīdzinošo daudzumu var pārbaudīt ar joda palīdzību. Jo tumšāks ar kociņu uzvilktas svītras krāsojums , jo lielāks cietes daudzums produktā.
- Desu smalki sagriež un ieber glāzē ar ūdeni. Kvalitatīvi izstrādājumi slīks, bet nekvalitatīvi peldēs ūdens virspusē, jo tie satur daudz polifosfātu, sojas, vai cietes.
Cīsiņi un sardeles
- Uzmanību- bērniem līdz 14 gadu vecumam nelietot cīsiņus termiski neapstrādātā veidā
- Neiesakām iegādāties izstrādājumus mākslīgā apvalkā.
- Necept kopā ar olām nitrītsāli saturošus produktus, jo cepšanas procesā reaģējot produkta nātrija nitrītam ( E250) ar olu aminoskābēm rodas kancerogēnas (audzēju veidošanos veicinošas) vielas-nitrozamīni.
- Svarīgi ir lietot nevis gaļas izstrādājumus, bet gaļu, jo gaļas izstrādājumos var būt līdz 5000 dažādu pievienoto E vielu. Hārvardas medicīnas skolas pētījumā “Augstas pakāpes pārstrādes produktu lietošana uzturā “ konstatēts, ka tas var palielināt audzēju veidošanās risku ( Eating highly processed foods may raise cancer risk”). Tika novērots, ka uz katriem 10% augstas pārstrādes pakāpes produktu lietošanas pieaugumu, par 12% palielinājās audzēju veidošanās risks kopumā, tai skaitā 11% gadījumu tieši krūts audzēju risks. Saskaņā ar Pasaules veselības datiem vidēji 43% pasaules iedzīvotāju šos produktus lieto katru dienu.
- Gaļas izstrādājumu lielo kaitējumu veselībai nodara tajos esošais augstais sāls saturs, jo sāls tiek žāvēts milzīgās krāsnīs, kur temperatūra sasniedz 650 grādus pēc Celsija, tādā veidā pilnīgi mainot sāls ķīmisko struktūru, kas savukārt negatīvi ietekmē cilvēka organismu. Standarta rafinētais sāls, ko lietojam uzturā, satur tikai 2-3 ķīmiskos elementus. Bez tam standarta sālim tiek pievienotas dažādas ķīmiskas vielas, kuras drīkst nenorādīt uz iepakojuma. Šīs ķīmiskās vielas ir dažādi mitruma absorbenti, kā, piemēram, alumīnija hidroksīds. Alumīnijs ir vieglmetāla sakausējums, kas nosēžas cilvēka smadzenēs un ir potenciāls Alcheimera slimības izraisītājs. Diemžēl arī lielākā daļa veikalā nopērkamā sāls ar nosaukumu “jūras sāls” ir karsēts un attīrīts, kā rezultātā tiek zaudēti daudzi nepieciešamie minerāli. Tas ir viens no iemesliem kāpēc standarta sāls tiek pielīdzināts “baltajai nāvei”, jo, nepietiekami izvadoties no organisma, tas nosēžas dažādos audos, arī asinsvados, sašaurinot, aizsārņojot tos, kā rezultātā palielinās asinsspiediens, rodas ateroskleroze, sirds pārslodze, pat infarkts un citas sirds un asinsvadu sistēmas problēmas. Latvijas dietologu noteiktā optimālā sāls dienas deva ir 4-5 grami. Ir aprēķināts, ka cilvēks, lietojot regulāri rūpnieciski ražotus produktus, dienā patērē 22 g sāls dienā vai 8 kg gadā.
Eksprestesti
- Piena cīsiņos pievienotās cietes salīdzinošo daudzumu var pārbaudīt ar joda palīdzību. Ar kociņu uzvilktas svītras krāsojums rāda- jo tumšāks krāsojums, jo lielāks cietes daudzums produktā.
- Cīsiņus smalki sagriež un ieber glāzē ar ūdeni. Kvalitatīvi izstrādājumi slīks, bet nekvalitatīvi peldēs ūdens virspusē , jo tie satur daudz polifosfātu, sojas, vai cietes.
Svaiga gaļa
Esat izdarījis labāko izvēli;
- Jo samazinās risks uzturā lietot nitrītsali ( nepareizas produkta pagatavošanas rezultātā kancerogņus veidojoša E viela), garšas pastiprinātājus, krāsvielas un citu grupu E vielas.
- Pagatavojot gaļu ir iespēja samazināt sāls saturu gatavajā ēdienā, kas ir būtiski svarīgs faktors, lai neradītu veselības problēmas . Sāls tiek pielīdzināts “baltajai nāvei”, jo, nepietiekami izvadoties no organisma, tas nosēžas dažādos audos, arī asinsvados, sašaurinot, aizsārņojot tos, kā rezultātā palielinās asinsspiediens, rodas ateroskleroze, sirds pārslodze, pat infarkts un citas sirds un asinsvadu sistēmas problēmas. Latvijas dietologu noteiktā optimālā sāls dienas deva ir 4-5 grami. Ir aprēķināts, ka cilvēks, lietojot regulāri rūpnieciski ražotus produktus, dienā patērē 22 g sāls dienā vai 8 kg gadā.
- Svarīgi ir lietot nevis gaļas izstrādājumus, bet gaļu, jo gaļas izstrādājumos var būt līdz 5000 dažādu pievienoto E vielu. Hārvardas medicīnas skolas pētījumā “Augstas pakāpes pārstrādes produktu lietošana uzturā “ konstatēts, ka tas var palielināt audzēju veidošanās risku ( Eating highly processed foods may raise cancer risk”). Tika novērots, ka uz katriem 10% augstas pārstrādes pakāpes produktu lietošanas pieaugumu, par 12% palielinājās audzēju veidošanās risks kopumā, tai skaitā 11% gadījumu tieši krūts audzēju risks. Saskaņā ar Pasaules veselības datiem vidēji 43% pasaules iedzīvotāju šos produktus lieto katru dienu.
- Savā virtuvē pagatavotajā gaļas ēdienā būs augstākā pakāpē saglabājušās gaļā esošās uzturvielas, kas pie mazāka patēriņa daudzuma, ilgāk saglabās sāta sajūtu. Organisms uzņems gaļā esošās olbaltumvielas, taukus un minerālvielas. Neaizstājamās aminoskābes, ko satur gaļas olbaltumvielas, būs organismam atbilstošā samērā. Dzīvnieku gaļas olbaltumvielas tiks pārstrādātas pilnvērtīgāk un ātrāk, bet organisms vieglāk uzņems to sastāvdaļas. Tāpat gaļas vērtību nosaka vairāku minerālvielu klātbūtne. Galvenokārt tās sastopamas liesā gaļā un no gaļas iztekošajās sulās. Mājas virtuvē pagatavotajā gaļā būs vairāk fosfora, kālija, magnija, sēra savienojumu un īpaši vērtīgā dzelzs, kas nepieciešams asins un hemoglobīna veidošanai.